Popüler Cevap

Kedi ve Köpek Taşıma Çanta ve Kulübesi

Kedi ve köpeklerimizi ailemizin bir bireyi olarak görürüz. Yalnız kalmamaları yeterli sevgiyi görmeleri için elimizden geleni yaparız.

Kediler köpeklere göre bakımı daha kolay hayvanlardır. Evde yalnız kalabilir, tuvalet ihtiyacını karşılarken kumu ile yetinebilir. 1-2 günlük tatillerimizde kedilerimizin mamasını ve temiz suyunu bırakarak evde bırakmamız mümkündür. Daha uzun seyahatlerimiz için evcilimizi yanımıza almamız daha doğru bir seçenektir.

Kedimizi taşırken rahat etmesi için ona en uygun taşıma çantasını edinmemiz gerekir. Kedi taşıma çantaları genelde kedinizin kilosuna göre seçmeniz gereken ürünlerdir. Kediniz yavru ise birçok taşıma çantası onun için uygundur fakat fazla kilolu kedinizi rahat taşıyabilmeniz için başka standartlarda çanta almanız gerekir.

Bir taşıma çantasında tüm kediler için aynı önemi taşıyan bazı özellikler bulunmaktadır.

  • Malzemesinin kalitesi
  • Hava sirkülasyonuna sahip olması
  • Taşıma biçiminin size uygunluğu (Kol çantası, sırt çantası, çekmeli çanta vb.)
  • Kedinizin dışarı ile kolay temas etmesi

Kediniz taşıma çantasında uzun saatler geçirmek durumunda kalabilir. Bu nedenle içerisinde bulunduğu çantanın malzemesi önemlidir. Kedinizin içinde yatabileceği, çok fazla sarsılmayacağı, hava alabilen ve dışarıyı görebileceği bir taşıma çantasına sahip olması dışarı çıktığı zaman yaşadığı stresi de kontrol altına almasını sağlar.

Kedinizi taşırken rahat etmeniz de önemlidir. Taşıma çantalarında en rahat edebileceğiniz çeşitler çek çekli olanlar ve sırt çantalarıdır. Kedinizin ağırlığını en az hissedeceğiniz bu çeşitler aynı zamanda en az sarsıntı yaşatan çeşitlerdir. Kolda ya da elde taşınan çantalarda ise kedinizle iletişimde kalma şansınız daha fazladır.

Taşıma çantasının hava alması çok önemlidir. Kediniz içerisinde havasız kalırsa talihsiz durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanında dışarıyla temas da önemlidir. Kediniz dışarıyı izleyerek seyahat ediyorsa dikkati dağılacak ve daha sakin kalacaktır.

Uçakla seyahat ederken taşıma çantaları için belli standartlar bulunmaktadır. Kilogram ve taşıma çantasının boyutu hava yolları tarafından belli standartlara oturtulmuştur. Bu standartlara uygun olmayan taşıma çantalarını hava yolları kabinlere almamaktadır.

Köpeklerde ise taşıma ve seyahat biraz daha ayrıntılı ve güçtür. Küçük ırk köpekler benzer standartlarda olsa da büyük ırk köpeklerin taşınması için gereken malzemeler biraz daha farklıdır.

Köpeklerimiz neredeyse her günümüzü beraber geçirdiğimiz, seyahatlere birlikte çıkılan evcillerimizdir. Bir köpeği bir kedi gibi 2 gün aynı evde bırakmamak gerekir. Hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak onları zor duruma düşürmemek için çoğunlukla seyahatlerde köpeklerimizi yanımıza almaya çalışırız.

Kendilerine ait bir kulübeleri olması köpeklerin güvende hissetmesini sağlar. Bahçeli evlerde bakılan köpekler için kulübeleri, evleridir. Kulübenin dayanıklı bir malzemeden yapılması, hava alıyor olması ve rahat olması çok önemlidir.

Köpeğinizin yalnız zamanlarında en çok vakit geçireceği kulübenin hava sirkülasyonu çok iyi olmalıdır. İçerde havasız kalması ya da cereyana maruz kalması istemediğimiz durumlar meydana getirebilir. Kulübelerin genelde köpeklerin rahat edebilmesi için çatılar olur. Büyük ırk köpekler için daha çok kullanılan bu çeşit köpeğinizin içinde rahat hareket edebilmesi için tasarlanmıştır. Üstü çatı olan kulübelerin bazılarının çatısı açılabilir. Böylelikle kulübeyi kolaylıkla temizleyebilirsin.

Kurulum kısmında da kulübeler köpek sahiplerine çeşitli kolaylıklar sağlamıştır. Katlanabilir, sökülebilir çeşitli kulübeler bulunmaktadır. İncelemek için tıklayın.

Köpek sahiplerinin en kolay seyahat etme yolu özel araçladır. Uçakla ya da başka bir taşıma yoluyla köpeğinizi taşımanız çok zordur.  Araç içi ekipmanları bu noktada oldukça önem arz etmektedir. Köpeklerimizi genelde arka koltukta emniyet kemeri bağlı bir şekilde taşırız. Fakat uzun yolculuklarda bu durum yorucu olabilir.

Uzun yolculuklar için üretilmiş bagaj içi köpek taşıma çantaları bulunmaktadır. Bu çantalar bagaja sabitlenir. Köpeğinizin içerisinde rahat edebileceği şekilde tasarlanmış köpek taşıma çantalarının her köpeğe uygun boyutu mevcuttur. Çeşitli aparatlarla bagaja sabitlenir, açılır kapanır kapıları mevcuttur.

Köpeğinizi taşıyabileceğiniz taşıma çantaları arasından en kullanışlı olan çek çekli bavul şeklinde olanlardır. Çoğunun dış kısmı hava alabilir fileden oluşur. Köpeğiniz gezerken etrafı izler ve rahatlıkla hava alır. Güvenliği için tasma aparatı ile taşıma çantasının içine bağlanabilir.

Taşıma çantasında olması gerek bir başka özellik çeşitli ceplerinin olmasıdır. Köpeğinizin mamasının, kaka poşetinin, su kabının konabileceği bir göz sizi ekstra bir çantadan kurtarır.

Bisiklet önüne ve kenarına takabileceğiniz taşıma çantaları da mevcuttur. Günlük gezintinize köpeğinizi dahil etme keyfinizi kolaylaştıran bu ürünlerin sağlamlığı çok önemlidir.

Hava yolları köpeklerin taşınması için de belli standartlar belirlemiştir. Kafesin malzemesi, boyutu ve ağırlığı bu kıstasları belirler. Köpeğimizle rahat seyahat edebilmemiz için bu standartları dikkatle öğrenmemiz ve uygun ürünü edinmemiz gerekmektedir.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.