Popüler Cevap

İot Nedir? Uygulanma Alanları Nedir?

İot Nedir? Uygulanma Alanları Nedir?

Gelişen internet ile birlikte son zamanlar içerisinde pek çok farklı durum keşfedilmiştir. İot teknoloji ile birlikte gelişme gösteren sistemler arasında yerini almayı başarabilmiştir. İot kullanım avantajları ve kullanım alanları ile birlikte günümüzde teknoloji içerisinde kendine yer ayırabilen bir kavram olmaktadır.

İot açılımı ile birlikte Internet of Things olan Türkçe karşılığı ise Nesnelerin İnterneti anlamındadır. Günümüzde internet ile erişim sağlanabilen cihazlar oluşturulmaktadır. İot internetin nesneler ile birlikte kişilere hizmet sunulmasını açıklamaktadır. İnternet bağlama işlemi belirli bir dönme öncesine kadar kablolu bir sistem ile mümkün olmaktaydı. Günümüzde ise belirli veri bağlantıları sayesinde cihazlar internet erişimine kablosuz bir şekilde bağlanabilmektedir.

İot Nasıl Çalışır?

İot çalışma sistemi içerisinde oldukça kolay ve pratik bir yöntem bulunmaktadır. İnternete bağlanabilen cihazlar içerisinde kişiler pek çok farklı sistemleri rahatlıkla kullanabilmektedir. İnternet ile erişimi sağlanabilen cihazlar farklı alanlar içerisinde kullanım sağlamaktadır. Elde edilen verilerin internet erişimi ile birlikte bilgi paylaşımı sunması ile birlikte İot kullanımı pratik ve oldukça etkili bir yöntem olarak hizmet göstermektedir. Ayrıca internet ile birlikte hizmet sağlayabilen cihazların kullanımı içerisindeki bir diğer durum ise internet sistemi üzerinden cihazların kontrol edilebilir bir yöntem ile çalışma sağlaması olmaktadır.

İnternet ile veri paylaşımı sağlayan cihazlar aynı zamanda belirtilen verileri gerekli zaman dilimleri içerisinde saklama avantajını da sunmaktadır.

İot Kullanım Alanları

Nesnelerin interneti olarak adlandırılan İot kullanımı farklı pek çok alanda olabilmektedir. Gündelik yaşam içerisinde kişilere ve belirli durumlara yardımcı olan nesneler çevre, enerji, ulaşım gibi alanlara yayılmış durumdadır. Çevre kullanım alanı içerisinde İot yanı nesnelerin interneti çevresel sorunları en aza indirmeyi hedeflemektedir. Çevre kirliliği içerisinde kullanılan nesneler ile birlikte temiz çevre ve su hedeflenmektedir.

Üretim teknolojisindeki yeri ise enerji alanında hizmet sunarak gerçekleştirmektedir. Üretim içerisindeki ürünlerin verimli bir şekilde hizmete sunulması İot ile gerçekleştirilebilmektedir. Belirtilen alanlara ek olarak tarım, sağlık alanlarında da oldukça sık bir şekilde kullanımı bulunmaktadır.

Gündelik yaşam içerisinde de kişilere farklı açılardan avantaj sağlayan nesneler mevcuttur. Ulaşım alanındaki kullanımı sayesinde güvenli bir ulaşım sistemleri hedeflenmektedir. Sağlık içerisinde kullanılan araç ve nesneler üzerinde en etkili sağlık durumları oluşturulmaktadır.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Plesk Trial Lisans Kodu