Popüler Cevap

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti yönetim sistemi, hem hizmet sağlayıcıları için hem de müşteriler için büyük kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Kullanıcılara ticari elektronik ileti izinlerini tek bir noktadan verebilme imkânı sunan ileti yönetim sistemi sayesinde kullanıcılar, istedikleri marka ve ticari elektronik iletilerine izin verirken aynı zamanda istemedikleri iletileri reddetme işlemi yapabilirler.

Genel olarak ileti yönetim sistemi; hizmet sağlayıcıların ticari elektronik iletilerinin onaylanabildiği ve kaydedilebildiği ileti sistemi olarak bilinir. Bu veri tabanı sistemi üzerinde sistemde alıcı olan vatandaşlar; iletilere onay verebilir ya da iletileri reddetme hakkını kullanabilirler.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Yönetmeliği

Ticari elektronik ileti yönetim sisteminin yönetmeliği olan 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu’nda yer alan “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında yönetmeliğinde hizmet sağlayıcılarına dair detaylara yer verilmiştir. Yönetmelikte yer alan detaylar doğrultusunda hizmet sağlayıcıların vatandaşlara gönderdiği ticari iletilere istisnai durumlar dışında alıcıların onayı olmadan gönderilemeyeceği belirtilmiştir.

Yönetmelikte belirtilen hizmet sağlayıcılar alıcılara yani vatandaşlara ticari ileti gönderdiğinde alıcılar, bu iletileri onaylama ya da reddetme hakkına sahip oluyor. Yönetmelik gereği eğer alıcı onayı fiziksel ortamda alınmış ise aynı zamanda alıcı imzası olmalıdır. Ancak bu süreç iş yükü fazla olan bir süreç olduğundan onayların yönetmelikle birlikte elektronik rotamda alınması gerektiği belirtilmiştir.

Elektronik Onayın Verilmesi ve Bilgilerin Saklanması

Fiziksel ortamda onayın alınması aynı zamanda belgelerin saklanması ve arşivlenmesi gibi iş yükünü meydana getireceğinden yönetmelikte belirtilen esaslar doğrultusunda elektronik ortamda ticari iletilere onay alınmasına karar verilmiştir.

Ticari iletiye elektronik ortamda onay verildiği takdirde onayın alındığını bildiren bilgilendirme alıcıya yine elektronik ortamda bildirilir. Aynı şekilde elektronik ortamda alınan onaya dair tüm belgeler yine elektronik ortamda güvenli şekilde muhafaza edilir.

İleti Yönetim Sistemi Başvuru Nasıl Yapılır?

İleti yönetim sistemi başvurusu hem hizmet sağlayıcıları hem de alıcılar yani vatandaşlar tarafından manüel ve online olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Eğer manuel başvuru yaparak İleti Yönetim Sistemi’ne başvuru yapacak iseniz gerekli tüm belgeler ile birlikte İYS Kullanım Taahhütnamesi’ni doldurduktan sonra eksiksiz şekilde İletim Yönetim Sistemi Hukuk Departmanı’na posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Sisteme online başvuru yapmak ve İYS sistemini kullanmak isteyen hizmet sağlayıcı ya da müşterilerin, sisteme e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gereklidir. E-devlet hesabı ile sisteme başvuru yapıldığında kısa sürede sisteme dâhil olarak, ticari elektronik iletilerinizi daha kolay yönetebilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.