Popüler Cevap

Havanızı Güzelleştiren Teknoloji Harikası: Klima

İklimlendirme teknolojisinin geldiği son noktayı ifade eden klimalar, hem ısıtma hem de soğutma özelliklerine sahiptir. Klima sektöründe yer alan onlarca firma ve çok farklı sayıdaki klima çeşidi zaman zaman kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Klima tercihi yapılırken öncelikle kullanılacak mekâna uygun bir ürün seçilmelidir. Klimanın açısı, mesafesi, mekânın büyüklüğü gibi faktörler, cihazın verimini etkiler. Mekânın boyutuna göre yapılan tercih hem enerji tasarrufu sağlar hem de istenen iklimin daha rahat elde edilmesine yardımcı olur. Kullanıcılar klima markaları arasında tercih yapmakta zorlansa da, ihtiyaç ve beklentiler hangi ürünün tercih edilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Günümüzde pek çok kullanıcı inverter teknolojiye sahip ürünleri tercih eder. 

Inverter Teknolojisine Sahip Bütçe Dostu Klimalar

Inverter kelime anlamı olarak ‘çevirici’ manasına gelir. Bu teknoloji sayesinde cihazlar en yüksek verimde çalışırken, en düşük düzeyde enerji sarfiyatı sağlar. Inverter teknolojisi, şehir şebekesinden gelen dalgalı akımı, doğru akıma çevirir. Bu sayede, ortamın sıcaklığı sürekli olarak sabit tutulur. Doğru akım, motorun hızlanması ve yavaşlaması gibi enerji kayıplarının önüne geçer. Elektrik akımındaki dalgalanmaların önüne geçilerek, cihazın parçalarının da ömrü uzatılır. Bunun yanı sıra inverter teknolojisine sahip cihazlar daha sessiz çalışır ve klima fiyatları açısından bakıldığında daha pahalı görünür. Enerji verimliliği ve bakım maliyetleri açısından bakıldığında ise aradaki fiyat farkını ortalama iki yıl gibi bir sürede ortadan kaldırmak mümkündür. 

Enerji tasarrufu açısından tercih edilebilecek ürünlerin başında A sınıfı olarak adlandırılan alternatifler gelir. Klima enerji sınıflandırılması (COP) değeri 3.21 ve üzeri klimalar A sınıfıdır. Bu cihazlar performanslarına bakılarak A+ ya da A++ olabilir. Bu tip ürünler enerji tasarrufunu sağlarken aynı zamanda doğayla daha uyumlu olmasıyla dikkat çeker.

Eviniz için En Uygun Klima Çeşitlerini Seçin

Günümüzde birçok evde, iş yerinde ya da yazlık gibi mekânlarda klima bulmak mümkündür. Klima çeşitleri açısından bakıldığında ürün yelpazesi çok geniştir. Bu çeşitlilik arasından hangi ürünü tercih edeceği kullanıcıların beklentileri doğrultusunda belirlenir. Bir ürün tercih edilirken, düşük enerji ile yüksek verim sağlaması başat faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra sessiz çalışması, havayı filtrelemesi, geniş üfleme açısı ve havayı kurutmaması gibi faktörlere de dikkat etmek gerekir. Alacağınız ürün her mevsim kullanılmak isteniyorsa, hem soğutma hem de ısıtma özelliği bulunan modellere yönelmek gerekir. Yaz ayları için alınan cihazlarda, soğutma derecesi yüksek olmalıdır. Bunların yanı sıra temizlene filtreye sahip cihazlar daha temiz havanın yaratılmasında önemlidir. Eğer alınacak cihaz uzun süreler çalıştırılacaksa akıllı teknolojiye sahip ürünler tercih edilir. Bu ürünler ortamın ısısını algılar ve ısı değişime göre çalışır. Bu da enerji maliyetlerini aşağıya çeker. 

Sabit cihazların yanı sıra tek üniteden oluşan ve genellikle tekerlekli olan mobil cihazlar da ihtiyaçlara göre tercih edilebilir. Bu cihazlar küçük alanlarda etkili olurken maliyetleri de düşüktür. 

Düzenli Bakım ile Klimanızı Uzun Yıllar Kullanın

Uzmanlar, insan sağlığı açısından ortam sıcaklığının 20 ila 26 derece arasında olmasını tavsiye eder. Bu aralıklarda doğru ısının bulunması, iklim ve mekân şartlarına bağlıdır. Cihazların bakım ve temizliği de çalıştırılma sürelerine göre belirlenir. Bu cihazların bakımlarının yılda bir defa teknik servis tarafından yapılması öngörülür. Bunun dışında evde yapılabilecek bazı bakım tavsiyeleri de vardır. Belirli aralıklarla cihazın filtrelerin su ile yıkanması bu tavsiyelerden biridir. Cihazın kanallarına solvent sıvısı uygulanması ise hem performansı arttırır hem de kötü kokuları önler. Bu solvent aynı zamanda bakterileri de temizler. Siz de havanızı değiştirecek ürün seçeneğini Koçtaş’ta bulabilir, düzenli olarak açıklanan klima kampanyaları ile en uygun ürünü kolayca sipariş edebilirsiniz. 


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.