Popüler Cevap

Hangi Üniversiteyi Kazanabilirim?

Hangi Üniversiteyi Kazanabilirim?

Üniversite sınavının yaklaşmasıyla birlikte öğrencilerin kafasını bazı sorular kurcalamaya başladı. Bu sorulardan bir tanesi ise “hangi üniversiteyi kazanabilirim?”. Son günlerde çözülen deneme sayıları arttıkça bazı şeylerde yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. Bu yüzden öğrenciler “bu puanlarla hangi üniversiteyi kazanabilirim? Bu puan bu üniversite için yeterli midir?” gibi soruları bolca araştırmaya başladılar. Bu yazı ile birlikte aklınızı karıştıran soruların cevabını bulacaksınız.

Üniversite Puanları ile Analiz

Her sene ÖSYM sınava giren öğrencilerin bilgilerini toplayarak üniversite ve bölümlerin puanlarından, kontenjan bilgilerinden, bölüme yerleşen öğrencilerin okul puanları gibisinden bir liste oluşturmaktadır. Bu listeyi de her sene kendi sitesinden paylaşmaktadır. Bu liste üzerinden gitmek istediğiniz üniversitenin ve bölümlerin taban-tavan puanlarını inceleyerek aldığınız puanlar ile hangi üniversitelere yerleşebilirsiniz size örnek olacaktır. Fakat bu liste biraz karışık olduğu için istediğiniz bölümü kolaylıkla bulamayabilirsiniz. BURAYA tıklayarak üniversite taban puanları hakkında daha kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hangi Netlerle Üniversite Kazanabiliriz?

Şimdi üniversite puanlarını öğrendik fakat bu puanları elde edebilmek için “Ne kadar net yapmak gerekiyor? Hangi testten kaç net yapmalıyız?” şimdi bu sorulara cevap arayalım.  Öncelikle şunu bilmeliyiz her testin kendine ait bir katsayısı bulunmakta. Bu yüzden matematik testinde yapacağınız 1 net ile fen bilimleri testinde yapacağınız 1 net eşit değildir. Katsayılara pek çok siteden ulaşabilirsiniz. ÖSYM ve YÖK bizlere taban puanlarında kolaylık sağladığı gibi net sayılarında da kolaylık sağlamaktadır. YOKATLAS sitesi üzerinden geçen sene yerleşen öğrencilerin bilgisi toplanarak her bölüm için netler paylaşılmıştır. O üniversitenin bölümüne en son giren öğrencinin matematik testinden kaç net yaptığından tutun, fizik testinden kaç net yapmış öğrenebilirsiniz.

Puan ve Sıralamanı Hesapla

Bir deneme çözdün diyelim, kaç net yaptığını, kaç puan aldığını hangi sıralamaya girdiğini merak ediyorsun. Çünkü geçen sene ile karşılaştırma yapacaksın ve istediğin bölüm için hedeflerine ulaştın mı bunu öğrenmen gerekiyor. Bunu sizin için kolaylıkla yapacak olan bir uygulama var. TYT YKS Hesaplaması ile birlikte testlerden çözdüğünüz doğru ve yanlışları girerek net sayınızı, hangi puan türünden kaç puan aldığınızı ve geçen senenin sınavına göre ayarlanmış başarı sıralarınızı görebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Bu uyarıyı yapmamız gerekiyor. Öncelikle bu puanlar ve net sayıları sizler için birer örnektirler. Her sene sınava giren öğrenci sayısı ve sınav zorluğu değiştiği için puanlarda ve başarı sıralamalarında değişiklikler olacaktır. Mesela kolay bir sınavda 80 net yapmak var birde zor sınavda 80 net yapmak var. Buradaki farkı iyi analiz edelim. Hepinize iyi çalışmalar.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.