Popüler Cevap

Green Card Nedir?

Green Card Nedir?

Amerika’da yaşamak günümüzde herkesin hayalindeki oluşumdur. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak için kişilerin Green Card sahibi olmaları gerekiyor. Bu kart size ABD sınırları içinde bir yaşam konforu sağlayacaktır. Green Card Türkçe karşılığı ‘’Yeşil Kart’’ anlamına gelir. Kartın en önemli avantajı ABD’de süresiz oturma iznini kişilere vermesidir.

Karta sahip olan kişiler ABD sınırlarında süresiz oturum izni kazanmış olurlar, yani bu kart bir nevi süresiz ikametgah kartı olarak da tanımlanabilir. Green card sahipleri 5 yıllık süre sonunda eğer ki isterlerse ABD vatandaşlığına da geçme hakları bulunuyor. Aynı zamanda kişilerin bu süreçte T.C. vatandaşlığı da devam ediyor. Yani kişiler çift vatandaş olmuş oluyorlar.

Green Card Ne İşe Yarar?

Yeşil kart sahibi olan kişiler süresiz olarak Amerika’da oturum iznine sahip olurlar. Bunun yanında bu kart kişilere Amerikan vatandaşı olma yolunu da açacaktır. Kartın günümüzdeki önemi yadsınamaz derecede fazladır. Kişiler bu kartı aldıktan sonra kolay bir şekilde Amerikan vatandaşı olabilirler ve süresiz olarak ABD’de çalışma hayatına başlayabilirler. Kartın avantajları günümüzde oldukça fazladır. Bu kart sizlere yepyeni bir yaşam alanı konforu sağlayacaktır.

Dolayısıyla kişiler rahat bir şekilde Amerikan Devleti sınırları içinde esnek bir şekilde hareket edeceklerdir. Şirket açabilirler, üstlerine ev, araba alabilirler. Her yıl ABD en az 55 bin kişiye çekiliş yoluyla Green Card imkanı sağlamaktadır.

Green Card Nasıl Alınır?

Green Card almak için kişilerin birçok alternatif seçenekleri mevcuttur. Bu alternatif seçenekler arasında en garanti yol evlilik yoludur. Evlilik yoluyla kişiler Green Card sahibi olabiliyorlar. Fakat bu evliliklerin formalite olmaması ve tüzel evlilikler olması oldukça önemlidir. Evli olduğunuz süre boyunca denetleme kurumu müfettişleri evlerinize gelerek eşinizle bir arada yaşayıp yaşamadığınızı kontrol ederler. Böylelikle olumlu ya da olumsuz bir rapor hazırlar.

Green Card sahibi olmanın bir başka yolu da çekiliştir. Çekiliş yoluyla her yıl 50.000 üzerinde kişiye Green Card veriliyor. Fakat çekiliş yoluyla kart almak tamamen şans işidir, yüksek lisans, doktora mezunu olan kişilerin çekilişte şansı %5 oranında daha fazladır. Bir başka Green Card sahibi olmanın yolu da yatırımdır. Yatırım yoluyla kişiler Green Card alabilirler. Bu yatırımlar; gayrimenkul, şirket, işletme, arsa olabilir. Yatırım miktarınız ne kadar fazla olursa Green Card alma süreciniz daha hızlı ve kolay olarak gerçekleşir. Green Card aldıktan sonra da kişiler 5 yılın sonunda süresiz ABD vatandaşlığına geçebilirler.

Green Card sahipleri ABD vatandaşlarıyla aynı hak ve statülere sahip olurlar. Dolayısıyla bu kapsamda bütün ülke vatandaşları eşittir. Çekiliş sonucunu öğrenmek için göçmenlik barosunun sayfasını takip etmeniz gerekiyor. Çekilişlerin açıklanması 4 ile 5 aylık bir zaman sürebiliyor. Dolayısıyla bu süreç biraz sancılı bir süreç olabiliyor.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.