Popüler Cevap

Görüntü Vermeyen Monitörü Nasıl Tamir Edebilirim?

Görüntü Vermeyen Monitörü Nasıl Tamir Edebilirim?

Sorunlu bir monitör en sinir bozucu şeylerden biridir, zira ekranı göremediğinizden sorunu tespit etmek imkansızdır. Önce monitöre güç geldiğinden emin olun. Kablosunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer monitöre güç geliyorsa, başka bir bilgisayara bağlamayı deneyebilirsiniz. Eğer hiç biri işe yaramadıysa yeni bir monitöre ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat monitör başka bir bilgisayarda çalışırsa, o zaman sorun PC’nizdedir.

Eğer monitör başka bir bilgisayarda çalıştı ise, kasanızın içinde bir temassızlık olabilir. Bunun için tüm bağlantıların yerine oturduğundan emin olun. Ayrıca ekran kartınızın tam olarak yerine oturduğundan emin olun.

Eğer bu da sorunu çözmezse, PC’yi açın ve hoparlörün sesini de açın. Windows açılış sesini duyarsanız, monitörle ilgili bir sorun var demektir. Ayrıca anakarta bağlı bir görüntü çıkışınız varsa ona bağlanmayı da deneyebilirsiniz.

Başka bir çıkış kullanmayı deneyin, örneğin HDMI (alttaki fotoğraftan bunun ve diğerlerinin nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz). Kablonuzu adaptör kullanarak değiştirebilirsiniz. HDMI-DVI adaptörü yaklaşık 5 TL’ye satın alınabilir.

Ayrıca PC’yi bir TV’ye bağlamayı ve görüntü almayı deneyebilirsiniz. Eğer görüntü alıyorsanız, bu size geçici bir çözüm sunacaktır. Ekran kartı sürücülerini yeniden kurarak çözüm bulabilirsiniz.

Eğer görüntüyü hala alamadıysanız, ekran kartınızı çıkarıp anakartın çıkışını kullanmayı deneyebilirsiniz. Kasayı açın ve ekran kartının vidasını sökün. Elektrik bağlantısını kestikten sonra kartı yavaşça kaldırıp yuvasından çıkarın, bunu yaparken mandalı kaldırmayı da unutmayın. Eğer anakartın portundan görüntü alıyorsanız, sorun ekran kartınızdadır. Kartı yenilerken sisteminizle uyumlu bir kart almaya dikkat edin.

İlginizi Çekebilir  İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

Eğer bir ekran kartınız yoksa (anakarttaki görüntü çıkışını kullanıyorsanız), yeni bir ekran kartı edinebilirsiniz. Size önereceğimiz en basit kart HD 5450 yaklaşık 105 TL fiyatında. Kartı edinince anakartınızdaki büyük PCI-E x16 slotuna takın. Kartı yuvasına oturana kadar yavaşça ittirin (PCI-E x16 slotunda güç desteğine ihtiyaç yoktur, yani yapılacak ekstra bir şey de yok). Ardından PC’yi açın. Bu da sorunuzu çözmezse, bir uzmana danışmalısınız zira bu durumda sorun büyük ihtimalle anakartınızda veya işlemcinizdedir.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.