Popüler Cevap

Google Disavow Nedir Nasıl Kullanılır?

İçerik Tablosu

Google Disavow herhangi bir web sitesinden alınan linkin zararlı olma durumuna karşı Google arama motoruna haber vermek üzere kullanılan araçtır. Google Disavow’un akademik adı “  Geri bağlantıları reddetme’’ olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Google Disavow zararlı olan Backlingleri siteye eklenmesini engellemek üzere   kullanılır.

Google Disavow Nasıl Kullanılır?

‘’Google Disavow nasıl kullanılır?’’ hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse şu şekildedir. Google Disavow üzerinden reddetmek istenilen bağlantıyı domain olarak ya da URL olarak reddetmek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bir sonraki işlem metin belgesi için gerekli olan formattaki URL bağlantılarını alt alta ekleyerek kaydedin. Son aşamaya gelindiğinde Google Search’da bulunan Google Web Master Tools girerek, geri bağlantıları reddetmeye tıklayarak dosya yükleme alanı üzerinde işlemini tamamlayın ve kaydedin.

Disavow üzerinde yapılan, işlem için Google algoritmasının vereceği tepkinin sonucunda birkaç hafta içerisinde bağlantıları reddetmiş olur. Şayet Google onayı ile kalitesiz linkleri reddetmiş olursanız, Google tarafından sitenize sıralama yükseltme ödülü verilir. Google Disavow için önemli olan reddedilen bağlantıların gerçekten kalitesiz olması gerekir. Dolayısıyla kaliteli bir backlinki kalitesiz zannederek reddettiğinizde Google tarafından sıralama düşüşü yaşayabilirsiniz.

Google Disavow Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Google Disavow kullanılması gereken zaman siteniz düşük linklere maruz kaldığı zaman kullanılmalıdır. Ayrıca sitenizde yapılan işlemleri manuel olarak uygulamaya konulduğunda ya da spam bildirimlerde kullanılabilir. Farklı anlamda Google tarafından ceza söz konusu olduğunda ve yapılan site içi SEO uygulamalarının negatif uygulamalar olduğu zaman kullanılabilir.

Google Reddetme Dosyası Nasıl Kontrol Edilmelidir?

Google reddetme dosyası kontrolü için Google üzerinden arama Console oldukça Disavow her zaman indirme imkanı vardır. Elbette indirilenleri kontrol etmek önemlidir. Dolayısıyla Google bağlantılarını gerçek zamanları ile birlikte reddetme dosyası her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle dosyalar üzerinde ulunan bağlantıları reddetmek için desteklediği durumlara göz gezdirdikten sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Google Disavow Üzerinden Reddedilen Dosya Nasıl Gönderilir?

Google Disavow üzerinden reddedilen dosya gönderimi için araca gidilmesi gerekir. Bunun için Google Search Console üzerinden Disavow link adresine gidilmesi gerekir. İkinci aşamada reddetmek istediğiniz bağlantıları seçtikten sonra site seçilmelidir. Reddetmek istenilen dosyalar seçilerek reddedilen dosyaları değiştir ve yükle işlemleri karşınıza çıkacaktır. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı eski dosyaların kopya yedeklerinin elinizde olması gerekir. Böylece işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Riskleri ve Faydalarını Tartmak Nasıl Olur?

Riskleri ve faydaları tartmak için Google Disavowu iyi bilmek gerekir. Google Disavow aracını bilmediğiniz zaman bağlantıların hangisinin yararlı ya da zararlı olduğunu anlamadan yapılan işlem tehlikeli olacaktır. Aynı zamanda Google üzerinden kötü bağlantılarla ilgili girişimlerinizin olması Google arama motorlarının sitenizi kötü amaçlı bağlantılarının arasına koyması kaçınılmaz olur.

Dolayısıyla yapacağınız bir sonraki adımlarınızda başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Aynı zamanda faydaları hakkında tam bilgi mevcut değildir. Belirsizlik hakim olduğu için yetersiz belgelere sahip olması nedeniyle test edilmesini imkansızlaştırmaktadır. Dolayısıyla Google  Disavow hakkında en bilinmesi gereken ayrıntı reddetme bağlantılarını dikkatli kullanmak gerekir.

Google Bağlantı Reddetme Aracı Kullanımı

1.Adım: Disavow için yani geri bağlantı reddetme için bağlantıların doğru şekilde belirlendiğinden emin olun. Backlink analizinin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için bağlantıları tam olarak analiz yapılmalıdır. Bunun için ilk adım olarak dış bağlantıların çok fazla olması gerekir. Dış bağlantıları eklemek için Google Search Console kullanabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz backling kontrolü yapmak üzere free backlink checker kelimelerini kullanarak arama yapmanız mümkündür. Böylece ücretsiz olarak kullanabileceğiniz backlink kontrolünü sağlayan araçlara ulaşmanız mümkün olur. En zor olan bölüm backlink reddetme bölümüdür. Dolayısıyla çok fazla zaman alması nedeniyle çok dikkatli ve titiz davranmak gerekir.

2.Adım: Google Disavow dosyasını oluşturarak işleminize devam edin. Backlink kontrolü tamamlandığı zaman reddetmek istenilen bağlantıları ekleyerek tamamlayın. Sonraki aşamada Disavow işlemini başlatarak reddetmek istediğiniz bağlantıları iptal edebilirsiniz. Bu aşamalara geçmeden önce Google biçim gereksinimlerinin kontrol edilmesi gerekir. Bunun yapılması gereken işlemler kısaca şu şekildedir.

Dosya türü txt olması gerekir. Dosya türleri arasında yer alan xlsx, rtf, docx ya da benzer dosya türleri kullanılmamalıdır. Bu tür dosyaları Google tarafından onaylanmaz.

Dolayısıyla Disavow dosyasını doğru görüntülenemediği zamanlarda zorluk yaşadığınız sorunu çözmek üzere Sublime, Wordpad ya da Notepad metin editörlerini kullanabilirsiniz.

Dosyanın 7 bit ASCII ya da UTF 8 şeklinde kodlanması gerekir.

Dosya boyutlarının en fazla 2 MB olması gerekir.

Satırların başına mutlaka etki alanı URL eklemelisiniz.

Alt alan adları her zaman ayrı kalmalıdır.

Backlink eklemelerini yapmak için doğru analiz yapılmalıdır.

Özellikle spam içerikleri ya da bütün site etki alanı iptali çok daha iyi olacaktır.

3.Adım: Goggle Disavow dosyasını ekleyerek yapmak istenilen işlem için web sitesi seçilir ve bağlantıları reddet sekmesine basılır. Ekran üzerinde açılan pencerede dosya seç sekmesinde oluşturulan txt dosyası seçilerek gönder sekmesine basılır. Son olarak işlemi tamamlamak için bitti sekmesine basılması gerekir.

4.Adım: Google Disavow dosyasını güçlendirmeniz gerekir. Google Disavow dosyaları yüklendiğinde Google tarafından dosyaların fark edilmesi biraz uzun sürebilir. Google Disavow ile ilgili taramaları kendi öncelik durumuna göre yapmaktadır. Bu nedenle Disavow adına alınan her yeni dosya bağlantısı durumu değiştirmeyecektir.

Sonuç olarak googla Disavow bağlantı reddetme işlemini bir zaman sonra herkesin uygulaması gerekebilir. Dolayısıyla internet ortamında olumsuz SEO saldırılarına karşı kötü backlinkleri ya da riskli backlinkleri kaldırmadığınız zaman Google tarafından sıralama cezası alabilirsiniz.

Google Sıralama Faktörü

Google sıralama faktörü içinde en önemli olanı backlink profilidir. Google üzerindeki sıralama birçok nedene bağlı olabilir. Fakat sıralama faktörünün en önemlisi kesinlikle backlinklerdir. Google web sitesi ile ilgili arama sonuçlarını kalite düzeyine ve web sitelerinin alaka düzeyine göre belirlemektedir. Google için site içerisindeki içerikleri popülerliği Google alaka düzeyini belirlemektedir. Web sitenizde yer alan herhangi bir içerik kullanıcı tarafından ne kadar paylaşılıyor olması, Google tarafından alaka düzeyi yüksek olarak değerlendirme olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla Google tarafından sıralamanız en yükseklere çıkarılacaktır. Aynı zamanda siteniz kötü içeriklerin olduğu bağlantılar arasında yer alması, Google tarafından sitenizin kötü içerik olarak algılanmasına yol açabilir. Bu nedenle böyle sitelerle ilişkilerinizi analiz ederek bağlantıları reddetmeniz gerekecektir. Böylece kötü linklerden kurtularak Google’ın sitenizi kötü linkler arasında görmesini engellemiş olursunuz.

Çevrimiçi İşletmeler Bağlantıları Neden Reddeder?

Çevrimiçi bağlantıları reddetme nedeni web sitesinin itibarını korumaktır. Dolayısıyla bağlantıların reddedilme amacı siteyi kötü amaçlı bağlantılardan koruyarak sıralamanın yüksek olması sağlamaktır. Kötü bağlantı oluşturulmasının birçok sebebi olabilir. Sitenizin rakipleri kötü amaçlı bağlantıları sitenin yükselmesi için yaparken sizin sitenizin yükselişini engelleyecektir. Site kullanıcıları tarafından yanlışlıkla kötü bir site içerisinde siteniz hakkında konuşurken oluşabilir. Farklı bir anlamda ise Google algoritmaları tarafından daha önce yararlı olan bağlantılar daha sonra zararlı hale dönebilir. Bu nedenle sebebi her ne olursa olsun kötü bağlantılar her zaman siteye zarar verecektir. Disavow aracı ise siteye zararlı bağlantıların girmesini engeller.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.