Popüler Cevap

Gelinliklerin Rengi Neden Beyazdır?

Gelinliklerin Rengi Niçin Beyazdır?

Çocuk annesine sormuş: “Anne gelinlerin giysisi niçin beyaz renkte?” Annesi cevaplamış: “Beyaz renk masumiyetin ve mutluluğun sembolüdür.” Çocuk tekrar sormuş: “Peki, o zaman damatlar niçin siyah giyiyorlar?”

Eski Roma’da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekâr kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek durulmadı. Kumaşın kaliteli ve gösterişli olması daha önemliydi. Herkes en iyi elbiselerini giyiyordu, renk de herkesin kendi tercihine göreydi. Beyaz gelinlik âdetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekâret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik âdeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekâretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.

Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.

İlginizi Çekebilir  Saati Niçin Sol Kolumuza Takarız?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.