Popüler Cevap

Dünyanın Merkezine Bir Robot Kaşif Yollama İmkanımız Yok mu?

Dünyanın Merkezine Bir Robot Kaşif Yollama İmkanımız Yok mu?

Diğer gezegenleri araştırmak için uzayın zorlu ve sert koşullarına dayanıp hedefine ulaşabilen, vardığında yine son derece zor koşullar altında çalışmaya devam edebilen robot kâşifler üretirken neden gezegenimizin merkezine gidecek bir robot yapmıyoruz?

Dünyanın merkezine ulaşmak için 6.371 km boyunca içeriye doğru yol almak gerek. Bu yolculuğu bizim yapmamız mümkün değil. Belki bir robot kâşif tasarlayabiliriz ama onun da çok yol alabileceğini söyleyemeyiz. Çünkü dünyanın merkezine yaklaşıldıkça basınç da muazzam oranlarda artıyor. Merkezdeki basınç, okyanusların en derin noktasından bile 3 bin kat fazla. Sıcaklıksa 5.000 santigrat derece civarında. Yani merkeze doğru ilerlemek isteyen herhangi bir aracın önce önündeki engeli aşması; tünel açarak ilerlemesi lazım. Ama bir noktadan sonra basınç çok fazla yükseleceği için un ufak olmaya başlaması da kaçınılmaz. Buna dayandı diyelim, bu sefer de biraz daha ilerlerse aşırı sıcaklık yüzünden yanmaya başlar.

Özetle: Aşırı basınca ve sıcaklığa dayanabilen bir malzemeden üretebilirsek olabilir. Sorun şu ki o kadar dayanıklı bir malzemeye sahip değiliz.

İlginizi Çekebilir  Stephen Hawking Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek!

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.