Popüler Cevap

Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

Mariana çukuru, Büyük okyanusun batısındaki Mariana adalarının en büyüğü olan ve en güneyindeki adası olarak malum Guam adasının cenup batısında, Japonya ve Endonezya’nın tam ortasında yer alır. Dünya üstündeki en derin noktadır. Bilim adamları tarafınca meydana getirilen araştırmalar neticesinde en derin noktasının 10.994 metre olduğu belirlenmiş ek olarak uzunluğunun 2542 kilometre olduğu tespit edilmiştir. Çukurun genişliği ise 69 kilometredir.

Mariana Çukuru’nun iyi mi oluştuğunu açıklamak gerekirse ; Kimi zamanlar yerkabuğunu oluşturan plakalardan bazıları birbirlerine yaklaşarak çarpışırlar. Bu çarpışma neticesinde plakalardan biri ötekinin altına girerek ”dalma” isminde olan bir durum gerçekleştirir.

Dalma durumunun anlamı ise yoğunluk bakımından üstün olan plakanın, daha azca yoğun olan plakanın altına kayması vakasıdır. Netice olarak bu bölgelerde şiddetli depremler görülebilir ve depremlerin oluştuğu derinlikler levhaların büyüklüğü bakımından 700 kilometreyi bulabilir. İşte Mariana Çukuru’da Pasifik plakası ile Mariana Plakası’nın birbirine çarpması sonucu oluşmuş bir çukurdur.

Naturel olarak oluşmuş bu oldukça büyük derinliğe ilk olarak inen kişiler Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Pİccard’tır. Dalışı gerçekleştirmek için Batiskaf (devasa yükseklikte basınçlara dayanabilen sert maddeden yapılmış çelik küre biçimli, dalış için benzin boşaltarak onun yerine deniz suyu alarak demir safra atan vasıta) adlı su altına dalıp çıkabilen bir vasıta kullanmışlardır. Dalış tam 5 saat sürmüş ve 10916 metre derinliğe inilmiştir. 25 Mart 2012 tarihinde’de Titanik, Terminatör, Aliens ve Avatar benzer biçimde meşhur filmlerin yönetmenliğini ve hem de prodüktörlüğünü yapmış olan James Cameron kendi hususi denizaltısıyla 156 dakikada tabana inmeyi başardı ve bu derinlikte yapmış olduğu saatler devam eden araştırma sonunda 70 dakikalık bir yukarı çıkış yolculuğu ile serüvenini tamamladı.

İlginizi Çekebilir  Deniz Suyu Niçin Tuzludur?

Mariana Çukuru’nun derinliklerine doğru meydana getirilen bu yolculuklar her ne kadar kazasız ve belasız atlatılmışsa da göğüs gerilen ve göz ardı edilen tehlikeler oldukça büyüktür bu sebeple dip noktadaki tazyik yeryüzü basıncının nerdeyse 1000 katı oranındadır. James Cameron’un dalış yapmış olduğu denizaltıda bu sebepten dolayı metrekare başına 7250 tondan daha çok oluşabilecek bir basınca karşı dayanıklı olarak yapılmıştır. Okyanusta tazyik her 10 metrede santimetrekareye 1 kilogram artar. Bu örnek verildiğinde aslına bakarsan hiçbir insanoğlunun yardımsız ve geliştirilmiş vasıta v.b ekipmanlar olmadan bu biçim derinliklere iniş yapamayacağı net bir halde anlaşılabilir.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.