Popüler Cevap

Doğrudan Vergi Nedir?

Doğrudan Vergi Nedir?

Vergiler devletlerin en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Vergiler genel olarak kurum ve kuruluşlardan yapmış oldukları ticarete istinaden yasalar çerçevesinde yapılan ticaretin karından alınan pay olarak tanımlanmaktadır. Alınan vergiler ile devlet bünyesinde yer alan kamu kurumlarının gereksinimleri temel olarak karşılanır. Vergiler kişiye has olmamakla birlikte genel olarak yapılan ticaret üzerinden elde edilen kârlar referans alınarak devlet tarafından belirli bir oranda alınmaktadır. Bu yüzden vergilerde adaletin ön planda olduğu söylenebilir.

Vergi türlerinden birisi olan doğrudan vergilerde herhangi bir borç aktarımı yapılmaz. Birey vergi ödemesini kendisi yapar. Vergiler arasında yer alan emlak vergisi ve gelir vergisi doğrudan vergiye örnek olarak verilebilir. Tabi ki doğrudan vergi türleri bunlarla sınırlı değildir. Birçoğumuzun periyodik olarak ödemiş olduğu vergilerin büyük bölümü doğrudan vergiler arasında yer almaktadır.

Doğrudan verginin iyi bir şekilde kavranması adına dolaylı verginin de ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Dolaylı vergi birçoğunuzun KDV olarak bildiği katma değer vergisidir. Dolaylı vergiler de kişinin sahip olduğu servet gözetilmeksizin sadece yapmış olduğu ticaretten alınan vergi türüdür. Doğrudan vergide ise kişi herhangi bir aracı gözetmeksizin vergi ödemesini devlete yapar. Örneğin bir araç satışı yapılırken ÖTV’nin alınması doğrudan vergiye örnek olarak gösterilebilir.

Doğrudan vergiler devletlerin en önemli gelir kaynakları arasında yer alır çünkü doğrudan vergilerin kaçırılması mümkün değildir. İnsanlar dolaylı vergiler de çeşitli hileler yaparken dolaysız yani doğrudan olan vergilerde herhangi bir hile yapamazlar. Bu nedenden dolayı vergilerin türlerini incelediğimizde doğrudan vergilerin devlete önemli bir katkısının olduğunu görmekteyiz.

İlginizi Çekebilir  Bilinçli Tüketici Kimdir, Nasıl Oluruz ve Püf Noktalar Nelerdir?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.