Popüler Cevap

Depremden Sonra Nasıl Davranmalıyız?

Depremden Sonra Nasıl Davranmalıyız?

Deprem, dünya genelinde en fazla can ve mal kaybının meydana geldiği doğal afetlerden birisidir. Ülkemiz genç oluşum bir toprak parçası üzerine kurulmuş olduğundan dolayı deprem kuşağında yer almaktadır. Deprem ile her gün karşılaşma ihtimalimiz olduğundan dolayı özellikle ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan insanların deprem ile yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir. Çok kısa zaman önce meydana gelen gölcük depreminde insanların deprem konusunda bilinçsiz olmasından dolayı çok sayıda kişi hayatını kaybetmiştir. Bu nedenden dolayı insanların özellikle depremden sonra nasıl davranmalıyız konusunda bilgilenmesi gerekmektedir. Depremden sonra binayı nasıl terk etmeliyiz ve dışarı çıktığımızda neler yapmalıyız gibi konularda sizlere deprem görmüş birisi olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Depremde insanların en büyük düşmanı şüphesiz paniktir. Herhangi bir depreme maruz kalma durumunda öncelikli olarak panik yapmamaya özen gösterin. Soğukkanlı davranabilmeniz hayati önem taşımaktadır. Ani bir şekilde karar vereceğinizden dolayı panik hata yapmanıza neden olabilir. Bu nedenden dolayı panik yapmamaya ve soğukkanlı olmaya özen gösterin.

Panik yapmanız çevremizde yer alan kişilerin de panik yapmasına neden olacaktır. Toplu halde paniğin oluşması insanların bilinçli bir şekilde düşünememesine ve karmaşanın yaşanmasına neden olur. Panik halinde hayatınızı kurtarma ihtimali olan şeyleri göremeyeceğinizden dolayı maalesef yaşamanızı kaybedebilirsiniz. Ülkemizde deprem gerçeği olduğundan dolayı her zaman deprem çantanızı yatağınıza yakın bir yerde bulundur ve deprem çantası içerisine su ve yemek gibi hayati önem taşıyan materyalleri ekleyin. Göçük altında kalmanız durumunda deprem çantası içerisinde yer alan materyaller uzun süre boyunca yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Er ya da geç yetkililer sizlere ulaşacağından dolayı bu çanta sayesinde hayatta kalabilirsiniz. Deprem bittikten sonra olanca hızla binayı terk edin. Bina hasara uğramış olduğundan dolayı saçak altlarını kullanmayın çünkü saçaklardan düşecek bir kaya parçası başınıza isabet edip ciddi derecede yaralanmanıza ya da yaşamınızı yitirmenize neden olabilir. Telefon hatları aşırı derecede yoğunlaşacağından dolayı insanların mağdur olmaması için telefonları fazla kullanmayın. İşinizi gördükten hemen sonra hatları meşgul etmemek adına telefonunuzu kapatın. Bu sayede diğer insanların mağdur olmasını engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kuzey ve Güney Işıkları Nedir? Nasıl Meydana Gelirler?

Deprem sonrasında yaralanan çok sayıda insan olacaktır. Bu insanların kan kaybından ölmemesi için kısa süre içerisinde sağlık kuruluşlarına sevk edilmesi gerekmektedir. Deprem nedeniyle yıkılan binalar yolları kapattığından dolayı birçok kişi hastaneye gitme konusunda sıkıntı çeker. Trafiği rahatlatmak adına ihtiyacınız yoksa yolları kapatmamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ihtiyaç sahibi olan insanlar daha kısa süre içerisinde hastanelere sevk edilerek tedavi altına alınabilir. Deprem sonrasında artçı sarsıntılar devam ettiğinden dolayı hasarlı binalara girmeyin. Çevrenizde yer alan yakın dostlarınız ile bir araya gelerek barınacak yer temin edin. Depremin yıkıcı etkileri büyükse baraka yapmaya eğer küçük bir deprem ise kısa süre sonra evlere geçileceğinden dolayı çadır içerisinde kalmayı tercih edin.

Türkiye’de meydana gelen son depremleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.