Popüler Cevap

Croatoan Olayı Nedir?

Croatoan Olayı Nedir?

Croatoan kelimesini nerden duydum,  pekala  ben film izlemeyi sevdiğim için genelde makalemin konusunun ne olacağını düşünürken izlediğim filmlerden esinleniyorum. Bu kelime size tanıdık geldiyse büyük ihtimalle sizde o filmi izlemişsinizdir. Filmin adı Kıyamet Gecesi, Brad Anderson’ un yönetmenliğini yaptığı sürükleyici bir film. Gerçi benim izlemediğim başka filmlerde de bu konu geçmişse bilemem ama ben bu konuya değindiğini düşünüyorum. Creaton kelimesi filmde birçok yerde duvarlara veya köprü üzerine yazılı olarak görülmüştür ki zaten filmin konusu bu. Bende hem kendim için hemde sizler için bu olayı yabancı kaynaklardan az da olsa araştırdım.

creatoan-nedir

C-R-O-A-T-O-A-N; bu harfler Vali John White tarafından 1590’da Kuzey Carolina yakınlarıdaki Roanoke Adası’ndaki yerleşimcinin kalesinde bir yazı üzerine oyulmuş olarak bulunmuş. Bu vali İngiltere kolonisine döndüğünde sömürgecilerin gittiğini ve CRO’nun yakınlarındaki bir ağacada oyulmuş olan bu harfleri keşfediyor. Vali bu harfleri yerleşimcilerin yerli ve Croatoa’yla sömürgecilerin iyi bilinen arkadaşlığı nedeniyle Roanoke’tan yaklaşık 50 mil uzaktaki Croatoan Adası‘na taşındıklarını belirtmek için yazdıkları sonucuna bağlıyor. Fakat konuyla ilgili soruşturma yapıldıktan sonra böyle bir ize rastlanılmıyor. Ortaya birçok komplo teorisi ve iddia atılıyor. Ancak bu bilinmeyen bir konu. Çünkü hiçkimse gerçekte ne olduğunu bilmiyor. Neden bu Folklorda söylenen popüler bir hikaye haline geldi sanıyorsunuz. İlkel tarzda yaşamak anlamına geliyor ancak “Croatoa’ya geri dönün” ifadesi olarak İngilizce’ye dahil edilmiştir.


2 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

www.dunyaatlasi.com dünya gerçekleri coğrafya sözlüğü
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Popüler Cevap olarak size en hızlı, en doğru bilgileri sunmak için büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda populercevap.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.

Devam edebilmek için lütfen Adblocker (Reklam Engelleyici) eklentinizi kapatıp, sayfayı yenileyiniz.