Popüler Cevap

Cilt Rengini Açmak İçin Tavsiyeler

Cilt Rengini Açmak İçin Tavsiyeler

İçerik Tablosu

1. Laktik asit içeren yiyecekler sür

Laktik asit, belirli yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir asit grubu olan alfa hidroksi asittir. Bu asitler, ölü derinin üst katmanını yok eder ve çoğunlukla ticari cilt bakımı ürünlerinde kuru, pul pul olmuş ya da rengi koyulaşmış cildi iyileştirmek için kullanılır. Laktik asit ürünlerini sadece gece kullan çünkü cildini, morötesi ışınların yol açtığı hasara karşı daha dayanıksız yapabilir.

 • Yatmadan önce ellerine ve ayaklarına ince bir katman sade yoğurt sür. Yoğurdu 5 ila 10 dakika beklet ve ılık suyla yıka. Bunu haftada birkaç kez tekrarla.
 • Bunu yapsan bile yine de güneş hasarını önlemek için gün içinde 15 ya da daha yüksek güneşten koruma faktörlü bir güneş kremi kullanman gerektiğini unutma.

2. Yüksek C vitamini içeren turunçgilleri kullan

Turunçgillerde bulunan sitrik asit, cilt soyucu görevini görür ve koyu lekelerin rengini açmaya yardım eder; C vitamini ise cildini sıkılaştırır ve hiperpigmentasyona karşı faydalıdır. Hiperpigmentasyon, aşırı melaninden kaynaklanır ve derinin bir kısmı daha koyu renklidir. Turunçgilleri asla yüzüne sürme ve başka yerlerinde de dikkatli bir şekilde kullan çünkü asit, cildinin doğal pH seviyesini bozabilir ve seni mor ötesi ışınlara karşı daha dayanıksız yapabilir. Turunçgilleri cildine haftada birden fazla sürme.

 • Yatmadan önce el ve ayak derine bir parça pamukla taze sıkılmış limon ya da portakal suyu sür. Yaklaşık 30 dakika beklet, sonra da ılık suyla yıka.
 • Portakal kabuklarını fırında kurut ve ezip toz haline getir. Sade yoğurtla karıştır ve yatmadan önce cildine sür. 15 ila 20 dakika sonra yıka.
 • Çeyrek su bardağı taze papayayı ezerek macuna dönüştür ve cildine sür. Bu yöntemi küvette dene çünkü papaya sulu olabilir. 20 dakika sonra yıka.
 • Elma sirkesi de doğal bir mantar önleyici olarak topikal biçimde uygulanabilir ve cildinin rengini açmaya yardımcı olabilir. Sirkeyi, eşit miktarda suyla seyrelt, sonra da ellerine ve ayaklarına sürüp kurumasını bekle.

3. Baharatlarla, unla ya da toz kille cilt maskeleri yap

Zerdeçal, nohut unu ve Multani mitti (Fuller toprağı olarak da bilinir) cilt rengini açmak için uzun zamandır kullanılmaktadır. Bu maddeler, cilde kolayca sürülen macunlar elde etmek için suyla ya da başka sıvılarla karıştırılabilir.

 • Bir yemek kaşığı Multana mittiyi ya da nohut ununu, yoğun bir macun elde etmeye yetecek kadar gül suyuyla karıştır. Ellerine ve ayaklarına sür. Kurumasını bekle, sonra da ılık suyla yıka. Haftada iki ila üç kez tekrarla.
 • Bir tatlı kaşığı zerdeçalı, sulu bir macun yapmaya yetecek kadar salatalık suyu ya da sade yoğurtla karıştır. Yoğurt, daha yoğun bir karışım oluşturacaktır. Cildine sür ve 20 ila 30 dakika beklettikten sonra yıka. İki ya da üç günde bir tekrarla.
İlginizi Çekebilir  Sakal Nasıl Gür Çıkar, Sıklaşır?

4. Topikal olarak soya ya da nişasta sür

Tofu gibi soya bazlı yiyeceklerin ve patates ve pirinç gibi nişastalı yiyeceklerin, cilt rengini açıcı bir etkisi olabilir. Tofu, ezilip macun yapıldıktan sonra cilde sürülebilir; patates ise dilimlenebilir ve doğrudan ellere ve ayaklara sürülebilir. 10 ila 20 dakika sonra tofu püresini ya da patates suyunu yıka. Pirinç içinse, un macunu ya da pirinç suyu kullanabilirsin:

 • Bir yemek kaşığı pirinç ununu, macun yapmaya yetecek kadar suyla karıştır ve cildine sür. 10 ila 20 dakika beklettikten sonra yıka.
 • Pirinç suyu kullanmak için, pişirmeden önce bir ila iki su bardağı pirinci suyla yıka. Pirincin suyunu süz ve suyunu sakla. Ellerini ve ayaklarını pirinç suyunda 10 dakika beklet, sonra da yıka.

5. Cilt rengi açıcı ticari bir krem satın al

Piyasada cilt açmak için üretilen birçok krem ve losyon vardır ve bunlar, birçok kozmetik dükkânı ya da eczanede bulunabilir. Bu ürünlerin çoğu, cilde rengini veren melaninin miktarını azaltarak işe yarar. Ama, bu ürünlerle bağlantılı riskler vardır, o yüzden bunları kullanmadan önce doktorunla konuşman gerekir.

 • Cildin rengini cıvayla açan ürünlerden uzak dur.
 • Birçok cilt rengi açıcı ürün, hidrokinon içerir ve bu maddenin uzun süre kullanılmasının kanserle bağlantısı kurulmuştur, o yüzden bunu içeren ürünlerden uzak durman iyi olur.

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.