Popüler Cevap

Canlıların Sesleri Neden Farklıdır?

Canlıların Sesleri Neden Farklıdır?

Canlılar her ne kadar dış görünüş olarak birbirlerine benzeseler de canlılar ses olarak ele alındıklarında tüm canlıların seslerin farklı olduğu görülmektedir. Hayvanlar, insanlar ve böcekler ele alındıklarında bu canlıların seslerinin birbirinden farklı olması tuhaf bir durum olarak karşılanmaz ancak aynı cins canlılar üzerinde de inceleme yapıldığında bu canlıların da seslerinin birbirlerinden farklı olduğu görülmektedir. Yaşanan bu durum ister istemez akıllara canlıların sesleri neden farklıdır sorusunu getirmektedir. İnsan ve hayvanların sesleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda seslerin farklı olmasındaki temel nedenin ses tellerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenden dolayı canların sesleri neden farklıdır sorusuna cevap bulmak için öncelikle canlıların ses tellerinin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Canlılar ses çıkarabilmek için ses tellerine gereksinim duymaktadır. Sesin meydana gelmesi için ses telleri ele alındığında özellikle ses tellerinin uzunluğu sesler ve farklılıkların oluşmasına neden olduğu görülmektedir. Örneğin sesi kalın olan kişiler üzerinde inceleme yapılacak olunursa bu kişilerin ses tellerinin aşırı derecede kısa olduğu görülebilir. Aynı şekilde sesi aşırı derecede ince olan kişiler ele alınırsa bu kişilerin seslerinin ince olmasına neden olan faktörün ses tellerinin aşırı derecede uzun olması olduğu görülebilir. Ciğerlere dolan hava ses tellerinde titreşim oluşturarak kişinin konuşmasını sağlamaktadır. Ayrıca hava seste tonlama farkının oluşmasını sağlamaktadır. Buradan yola çıkacak olursak canlıların sesleri neden farklıdır sorusuna ses tellerinin fiziksel özelliklerinin ve ciğerlerden gelen havanın etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Paranın İcadından Önce İnsanlar İhtiyaçlarını Nasıl Karşılıyorlardı?

Yapılan araştırmalar sonucunda canların seslerinin farklı olmasının temel sebebinin tını ile alakalı olduğu tespit edilmiştir. Ses tellerinde uzunluk kısalık arttıkça sesin frekans değerlerinde değişimler meydana gelmektedir. Ses içerisinde var olan bu frekans sesin özellikle karakteristiğinin belirlenmesinde önemlidir.

Canlıların sesleri neden farklıdır konusunu daha iyi kavramak adına özellikle çevrenizde yer alan teknolojik cihazları ve bu cihazların çıkardığı sesleri inceleyebilirsiniz. Örneğin bir arabanın çıkardığı ses ile uçan çıkardığı ses tamamen birbirinden farklıdır. Durumun böyle olmasındaki temel neden uçağın çıkardığı ses ile arabanın çıkardığı sesin frekans değerlerinin farklı olmasıdır. Seslerin neden farklı olduğunu daha iyi kavramak için çevremizde yer alan diğer ses kaynakları arasında kıyaslama yaparak frekans değerlerinin farklı olduğuna gözlemleyebilir ve bu sayede sesteki temel farklılıkları kavrayabilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.