Popüler Cevap

Boz Ayı Saldırısından Kurtulabilir miyiz?

Boz Ayı Saldırısından Kurtulabilir miyiz?

Tüm ayı türleri çok hızlı koşabiliyor olmalarıyla ünlüdür. Boz ayıların hem suda hem de karada hızlı olmaları, saldırmak için atıldıklarında elleri boş dönmemelerini garantiliyor. Peki bir boz ayıyla karşılaşma anında böyle bir saldırıdan kaçıp kurtulma ihtimalimiz var mı?

Boz ayılar kaçan hayvanlara saldırmayı tercih ediyor. Bu, onların içgüdüsel avlanma dürtülerini tetikleyen bir durum. Kaçmak yerine yüksek bir ağaca tırmanmak daha mantıklı. Ama kahverengi ayılar tırmanma konusunda çok usta olmasalar da siyah ayılar bunda iddialı. Bu yüzden ayılarla karşılaşan insanların yavaşça geri geri yürüyerek uzaklaşmaları tavsiye ediliyor.

Böyle bir karşılaşma anında soğukkanlı kalmak ve göz temasını kesmeden geriye doğru uzaklaşmak sizi kurtarabilir. Ama ayı saldırmak konusunda kararlıysa bu taktik de yeterli gelmez. Saldırıya saldırıyla karşılık verip şansınızı denemek istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi silah biber gazı. Gaz sizle ayı arasında yoğun bir gaz bulutu oluşmasına da sebep olacağı için bunu kaçmak için bir avantaja dönüştürebilirsiniz.

Diyelim ki bu da yeterli gelmedi ve ayıyla burun buruna geldiniz, yeterince cesaretiniz varsa burnuna bir yumruk atmayı deneyebilirsiniz. Ayılar burunlarına vurulduğunda sersemleyip geri çekiliyor. Ayrıca ellerinizi yana açıp büyük hareketler yaparak bağırmayı da deneyebilirsiniz. Ya da ölü taklidi yapın. En az yarım saat boyunca hareketsiz bir şekilde yattığınızda, hareket edip etmeyeceğinizi görmek için bekleyen ayı ölmüş olduğunuza karar verip ilgisini yitiriyor. Fakat tam tersine sizi kolay bir av olarak görme ihtimali de var.

İlginizi Çekebilir  Bahçeniz için Sıra Dışı Kedi Evleri

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.