Popüler Cevap

Böcekler Neden Işığa Doğru Uçar?

Böcekler Neden Işığa Doğru Uçar?

Bu olgudan haberdarsınızdır. Işık böcekleri sihirli bir biçimde kendine çeker. Ama geceleri pervane ve güveler için bu çoğu zaman ölüm anlamına gelir. O zaman bu böcekler neden ışığa doğru uçarlar? Hadi öğrenelim.

Geceleri etkinleşen böceklerin çoğu, doğaları gereği yönlerini bulmak için Ay’ı kullanır. Onlar için Dünya’mızın uydusu, bir tür navigasyon yardımcısıdır. Ay çok uzakta olduğu için göreceli olarak hep aynı yerde kalır. Geceleri hareket halindeki bir arabadan dışarı bakmış olan herkes bunu bilir. Böcekler düz açıda uçabilmek için Ay’ı belli bir açıda görmek isterler.

Sokak lambaları çoğu zaman Ay ışığından daha parlaktır. O zaman böcekler yönlerini bu lambalara bakara bulmaya çalışırlar. Ay ışığına alışmış pervaneler sokak lambasıyla da aynı açıyı tutturmak ister. Ama lamba çok daha yakında olduğu için, konumu ve dolayısıyla navigasyon açısı çok hızlı değişir. Böcek açı doğrulana dek rotasını düzeltir. Rotanın sürekli düzeltilmesi böceğin kaçınılmaz olarak giderek küçülen daireler çizmesiyle ve lambaya ulaşmasıyla sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir  Piranaların İnsan Yediği Doğru mu?

2 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.