Popüler Cevap

Böcekler Işığı Neden Çekici Bulur?

Böcekler Işığı Neden Çekici Bulur?

Bu konunun kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bir kaç teori bulunmaktadır. Bu teorilere göre ışık, ateş ya da diğer parlak şeyler böceklerin doğal içgüdülerini şaşırtıyor olabilir.

Işığa gelen böcekler pozitif fototaksi olarak bilinir. Bu davranışı açıklayan bir teoriye göre bu böcekler geceleri yön bulmak için ay ışığını kullanırlar. Bu böcek türleri genelde gececi olup bir çoğu göçebedir. Bu nedenle uzun mesafelere göç ederken yollarını kaybetmemek için aya göre belirli bir açıda kalmaya çalışırlar. Teoriye göre bu böcekler gördükleri bir ışık kaynağını mesela bir lambayı, ay ışığı zannederler. Bu aynı zamanda bazı böceklerin ışığın etrafında delice dönme eğiliminde olmalarını da açıklıyor. Ay olduğunu zannettikleri nesneye ulaştıklarında, referans aldıkları nesneye göre açılarını sabit tutmaya çalışıyorlar ve bu da onları nesnenin etrafında bir döngüye sokuyor.

Bu teoriyle ilgili bir kaç sorun var; İlk olarak, pozitif fototaksi böceklerin hepsi göçebe değil ve hepsi yön bulmak için ay ışığını kullanmıyorlar. Ek olarak neden doğrudan ışık kaynağına doğru uçtuklarını da açıklamıyor çünkü böcekler aya doğru uçmazlar.

Bir diğer teoriye göre bu davranış uzun mesafelerde yol bulmaktan daha çok anlık olarak kendini koruma ile alakalı. Işık, engel içermeyen bir yolun belirtisi olabilir, ki bu bir yırtıcıdan kaçıyorsanız ya da en azından B noktasına gitmeye çalışıyorsanız iyi bir şeydir. Dolayısı ile böcekler ışığın varlığını engel içermeyen bir yolun belirtisi olarak görüyorlarsa neden doğruca o yöne gitmek istediklerini anlamak zor değil. Bu aynı zamanda neden doğruca ateşe ya da böcek kapanına doğru uçtuklarını da açıklıyor çünkü böcekler ışık kaynağının bu kadar yakında olmasını beklemiyorlar.

İlginizi Çekebilir  Develerin Hörgüçlerinde Ne var?

Önemli bir diğer nokta ise böceklerin çoğunun morötesi ışığı algılayabilme yeteneklerinin çok iyi olmasıdır. Birçok çiçek, böcekleri çekmek için UV ışığı yansıtarak bu durumu suistimal eder. Yani pozitif fototaksi böcekler içgüdüsel olarak yemek ya da benzeri faydalı bir şey sandıkları için lambanıza ya da kamp ateşinize doğru uçuyor olabilirler.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.