Popüler Cevap

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı (Gizemi) Nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı (Gizemi) Nedir?

Elinize bir harita alıp bakınca üçgen şeklinde görülen bu bölgede, bu zamana kadar açıklanamayan birçok esrarengiz vaka gerçekleşmiştir. Kaybolan vapur, tayyare ve insanların sayısı tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden uzun bir dönem lanetli yer yada şeytanın üçgeni şeklinde isimlerle anılmıştır, hatta günümüzde de bu adları bazen kullanmaktayız.

Bermuda üçgeni, Atlantik okyanusunun 500.000 mil karelik bir alanını kaplayan, ABD’nın Atlantik okyanusuna oluşturulan güneydoğu sahillerinde yer edinen, kuşbakışı bakıldığında ise Miami, Bermuda ve Puerto Rico sınırları içinde kalan üçgen şeklinde bir alandır. Okyanusun bu kısmında yüzlerce vapur ve tayyare enkazı bulunur. Son 100 yıl içinde batan vapur, düşen tayyare ve kaybolan insan sayısı 1000’lerle ifade ediliyor.

Bu bölgede suyun altında oldukca büyük mıknatıs maden kaynaklarının yer almış olduğu ve bu yüzden uçakların bu yoğun manyetik çekimden etkilenerek elektronik sistemlerinin bozulmuş olduğu, buna bağlı olarak da düştükleri söyleniyordu. Buna o denli uzun seneler inanıldı ki, bazılarına göre başka bir açıklaması kesinlikle olamazdı. Fakat öteki taraftan birazcık düşünürsek, eğer bu şekilde birşey olsaydı gemiler niye batıyor? Yoksa bir gemiyi bile çekip yutabilecek kadar güçlü miydi bu manyetizma? Kesinlikle hayır. Eğer mıknatıs tesiri olsa ve zıt kutuplar prensibiyle vapur çekilse bile, su yüzünde duran bir gemiyi batıracak kadar güç üretebilmesi mümkün olmazdı. Ek olarak o bölgede meydana getirilen ölçümler aşırı yada normalin üstünde bir manyetik alan olmadığını onlarca kere kanıtladı.

Bölgede aslolan kuşku uyandıran ise, insanların “denizde beyaz bir su oluşuyor” şeklinde ifade ettikleri sıradışı olaylardı. Bunun üstüne robot kameralı su araçlarıyla meydana getirilen dalışlar sonucunda suyun tabanının bembeyaz bir örtüyle kaplı olduğu görüldü ve batan vapur ve tayyare enkazlarının hepsi bulunmuş oldu. Şu an en güçlü olasılık olarak ortaya atılan güncel teoriye bakılırsa, bu katman denizin dibinde yer edinen büyük doğalgaz kaynağından çıkan gazların suyun altında yüksek tazyik ve düşük sıcaklığın etkisiyle katılaşıp beyaz hidrat parçacıkları haline gelmesi şeklinde açıklanıyor. Bu bölgeden bununla beraber Gulf Stream isminde olan bir sıcak su akıntısı geçer. Suyun tabanındaki hidrat parçacıkları sıcak su akıntısıyla karşılaştıklarında eriyip su yüzüne doğru harekete geçerler. Bunun sonucunda binlerce metreküp doğalgaz suya karışmış olur ve suyun yoğunluğunu oldukca azaltırlar. O esnada bölgeden geçen bir vapur var ise, yoğunluk farkından dolayı suyun kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamaz ve vapur batar. Sıcak su akıntısıyla birlikte hidritlerin erimesi bittiğinde su yüzünde oluşan bu beyaz katman da yok olur ve vapur sanki azca ilkin orada değilmiş şeklinde gözden tamamen kaybolur.

İlginizi Çekebilir  Croatoan Olayı Nedir?

Aynı şekilde su yüzeyinden havaya dağılan gazlar, atmosferdeki havadan bile daha azca yoğunluğa sahiptirler ve aynı sebepten kısaca yoğunluk farkından dolayı uçaklar hava tarafınca kafi sürtünmeyi alamayıp irtifa kaybederler ve doğalgaz moleküllerinin havadaki oksijeni tutmasından dolayı uçağın motorları yanma için lüzumlu oksijeni alamayıp dururlar.

Şeytan üçgeninde kaybolarak en fazla ünlenen vaka “Flight 19” idi. Oysa bununla beraber oldukca sayıda tayyare kaybolmuştu. Bunlar ikinci dünya harbinde Amerikan birliğine ilişkin bombardıman uçaklarıydı. Grumman IBM Florida Avenger tipindeki beş tayyare, 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14.00 civarında Florida’daki Fort Lauderdale donanma üssünden ayrıldıktan sonrasında pilotlar uçuş koşullarının oldukça iyi bulunduğunu bildirmişlerdi.

Fakat sonrasında Bermuda Şeytan Üçgeni’nde birden bire yok oldular. Flight 19 uçağından son haber alındığında büyük bir deniz uçağı arama emek harcamaları için yola çıkmıştı ve beş bombardıman uçağının tahmini yerine varıldığında alınan bir sinyal bir süre sonra ansızın yok oldu. Aynı gün birkaç saat içinde altı uçağın kaybolmasından sonrasında tarihin en büyük arama emek harcamaları başladı. Fakat uçaklara ilişkin tek bir parça bile bulunamadı.

Bermuda üçgeninin sırrı çözülmüş fakat herşeyi hemen hemen tam olarak bilinememektedir. İleriki yıllarda “Bermuda Şeytan Üçgeni” olarak malum bölgenin, halen yapılmakta olan araştırmaların ışığında herşeyinin öğrenileceğini düşünüyorum.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.