Popüler Cevap

Askeri Tekstil Sektörü Ne Üretiyor?

Askeri Tekstil Sektörü Ne Üretiyor?

Askeri tekstil sektörü denildiğinde aklınıza askeri kıyafetler, tören üniformaları ve kamuflajlı üniformalar gelebilir. Ama bu isimle anılan sektörde üretilen malzemeler bununla sınırlı kalmıyor.

Örnek vermek gerekirse; Askeri tekstil sektörünün önde gelen firmalarından birisi olan Raff Military Tekstile, askeri kıyafetlerin yanı sıra çadır, palaska, silah kılıfları, kelepçeler, kar başlıkları vb. askeri aksesuarların da üretimini yapıyor. 30 yıldan fazla süredir tekstil sektöründe bulunan ve ihracat odaklı çalışan şirket, askeri kıyafetler ve aksesuarlar üretmekle yetinmiyor. Askeri kıyafetlerle ve aksesuarlarla benzer özellikler taşıyan polis kıyafetlerini, polis üniformalarını, aksesuarlarını da üretiyor. Tabi her iki meslek grubu için imal ettiği ayakkabılar ve botlar da ürün gruplarının içinde yer alıyor.

Raff Military Textile, askeri malzemeler denildiğinde akla gelmeyen medikal kıyafetler, itfaiyeci kıyafetleri ve ağır iş kıyafetleri gibi ürünler de üretiyor. Bu ürünleri sadece kıyafet olarak düşünmemek gerekir. Örneğin itfaiyeciler için üretilen kıyafetler ve aksesuarlar arasında ateşe (ısıya, yangınlara) dayanıklı iş kıyafetleri ve başlıklar da bulunuyor.

Yani askeri tekstil sektörü denildiğinde yapılan üretim neredeyse kamu kurumlarında ve bazı özel kurumlarda çalışan herkesi kapsayan bir üretim oluyor. Dolayısıyla iş hacmi oldukça büyük olan ve imal ettiği malzemeler çok önemli, farklı özelliklere sahip olan ürünler olan bir sektör olarak gösterilebilir.

Askeri Tekstil Sektörünün Önemi

Askeri tekstil sektörünün önemi, ürettiği çoğu malzemenin kamusal hizmet veren kurumlarca ve bu kurumlarda görev yapan kişiler tarafından kullanılmasından kaynaklanıyor.  Yani bu kurumların ve kişilerin görevlerini beklenen biçimde yapmasını sağlıyor.

Örnek vermek gerekirse; Ağrı Dağı civarında görev yapan ve kışın çetin koşullarına maruz kalan askerler için üretilen kıyafetlerin, botların ve aksesuarların bu koşullara karşı dirençli, dayanıklı ve sağlam malzemeler olması gerekiyor. Oysa Raff Military Textile tarafından imal edilen ve ihracatı yapılan ürünlerin bir kısmı Afrika ülkeleri gibi tamamen farklı iklim koşullarının söz konusu olduğu ülkelere gönderiliyor. Bu ürünlerin tamamıyla farklı üretim süreçlerinden geçerek üretilmeleri gerekiyor. İşin içine medikal kurumlar, itfaiyeler ve benzeri kurumlar girdiğinde, üretim süreçlerinin çok daha karmaşık ve zor süreçler haline geldiği anlaşılabiliyor.

Asya, Afrika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde tercih edilen Raff Military Textile ürünleri, bahsettiğimiz farklı üretim süreçlerinin uygulamaya geçirildiği üretim tesislerinde imal ediliyor. Dolayısıyla bu sektörün aktif ve tercih edilen firmaları arasında yer almak için önemli bir tecrübe birikimi ve önemli miktarda yatırım gerekiyor. Sektörde uzun yılların tecrübesine sahip olan Raff Military Textile, dünyanın önde gelen askeri tekstil şirketlerinden birisi olarak ülkemizdeki diğer firmalara ve diğer sektörlere örnek olmayı başarıyor.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.