Popüler Cevap

Arızalı Bir Klavyeyi Nasıl Tamir Edebilirim?

Arızalı Bir Klavyeyi Nasıl Tamir Edebilirim?

Çalışmayan bir klavye çok sinir bozucu olabilir. Öncelikle klavye hiç mi çalışmıyor yoksa bazı tuşlar mı basmıyor bunu tespit etmelisiniz. Eğer klavye tamamen çalışmıyorsa, kablosuz modellerde pili kontrol edin, ya donanımsal ya da yazılımsal bir sorun var demektir. Öncelikle klavyeyi başka bir bilgisayarda deneyin. Eğer yine çalışmadıysa klavyeyi değiştirmek gerekecektir. Fakat çalıştıysa, bilgisayarınızda bazı ayarları değiştirmelisiniz. Eğer sorun sadece bazı tuşlardaysa, ona göre çözümler denemelisiniz.

Önce klavyenizi veya kablosuz algılayıcısını başka bir USB portuna takmayı deneyin, bunu yaparken kasanın arkasındaki, anakarta direkt bağlı portları tercih edin. Eğer sonuç aynı ise ya bir sürücü sorunu vardır ya da klavye tamir edilemeyecek derecede bozulmuştur

Sorun belli tuşlarda ise, toz veya başkaca pislikler tuşun sensörüne değmesini engelliyor olabilir (yani PC bu tuşa basıldığını algılamaz). Öncelikle bir kutu basınçlı hava spreyi (yaklaşık 40 TL) edinmelisiniz. Basmayan tuşun etrafını sıkıştırılmış hava ile temizleyin. Yavaşça klavyeyi sallayarak tüm pisliklerin dökülmesini sağlayın

Eğer bu işe yaramazsa, yavaşça bir düz uçlu tornavida ile altından bastırmak suretiyle tuşu yerinden çıkarın. Bunu yaptığınızda alt kısımda kauçuk bir yüzey göreceksiniz. Sıkıştırılmış hava ile bu kısmı temizleyin ve tuşu yerine oturtun. Bu da işe yaramazsa klavyeyi değiştirmelisiniz.

Bir diğer yaygın sorun ise su hasarıdır (genelde klavyeye bir sıvı dökülmesi sık görülür). Eğer bunu yaşadıysanız, hızlı davranarak sorunu engelleyebilirsiniz. Önce klavyeyi sökün, bir bezin üstüne ters çevrilmiş halde koyun ve içinden maksimum miktarda sıvının akmasını sağlayın. Bu şekilde yaklaşık bir saat bekletin ve ardından kuru bir beze sarıp sıcak bir odada veya direkt gün ışığı altında en az 24 saat bekletin, böylece içeri sızan nem buharlaşacaktır. Ardından klavyeyi yeniden bağlayıp deneyin. Eğer çalışmazsa veya bazı tuşları basmazsa bir 24 saat daha aynı şekilde bekletin.

İlginizi Çekebilir  Patlamış Güç Kaynağını Nasıl Değiştirebilirim?

Bunun klavyeyi sorunsuz hale getirmesini umut etsek de, eğer klavye çalışmazsa yenisini almak zorundasınız demektir. Eğer dökülen madde yapışkan bir kalıntı bıraktıysa (çay, kahve gibi) bir temizleme çözeltisi kullanabilirsiniz (yaklaşık 15 TL) . Bundan küçük bir miktarda ilgili alana dökün ve temiz bir bezle kalıntıyı silin.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Plesk Trial Lisans Kodu