Popüler Cevap

Arızalı BIOS Ayarlarını Nasıl Düzeltebilirim?

Arızalı BIOS Ayarlarını Nasıl Düzeltebilirim?

Bilgisayarınız açılmıyorsa, aşırı derecede gürültülü çalışıyorsa veya açıldığında “checksum” hatası veriyorsa, BIOS ayarlarınızda sorun var demektir. Ayrıca checksum hatası anakart pili değiştikten sonra da belirebilir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS’a girin. Anakart kullanım kılavuzunda hangi tuşa tekrar tekrar basmanız gerektiği yazar, genelde Delete, F2 ve F10 tuşlarından birine basmanız gerekecektir. Her BIOS’un görünüşü az çok farklı- dır ve modern versiyonlarda grafik ara yüzü bulunabilir ve fareyi kullanabilirsiniz. Fakat ayarların isimleri genelde benzerdir, yine de kafanız karıştığında anakartınızın kullanım kılavuzuna başvurmayı ihmal etmeyin.

Önce “Boot device priority” kısmına bakın, genelde bu “Boot” menüsünde bulunur. Bu size hangi bileşenin ilk, ikinci veya üçüncü sırada başlatılacağını gösterir (CD sürücüsü, sabit disk, USB gibi). Genelde ilk sırada USB disk, ikinci sırada CD sürücüsü ve üçüncü sırada sabit diskiniz bulunur ve bu sıralamayı değiştirebilirsiniz.

Sabit diskinizi ilk sırada tutmalısınız ve genel listede üçüncü sırada, USB ve CD sürücüsünden sonra gelmeli. Sabit diskler BIOS’ta üreticisinin ve modelinin adına göre sıralanır. Kasanın içinde sabit diske baktığınızda bu bilgileri görebilirsiniz. Bazen BIOS burada sabit diskleri sıralamaz ve ikincil bir sabit disk menüsü bulunabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa, asıl sabit diskinizi birinci sıraya çıkarmalısınız. Bunu yaptığınızda boot priority menüsünde en üstte asıl sabit diskinizi görmelisiniz. Ayrıca açılış sırasında Windows hata verebilir ki bu SATA portlarınızın doğru ayarlanmadığını gösterir bu sorun pil bittiğinde sık sık karşılaşılan bir sorundur. BIOS’a girin ve “Storage Configuration” menüsünü bulun. Eğer SATA portlarının yanında “IDE” yazıyorsa, bunu “AHCI” ile değiştirin. Ardından değişiklikleri kaydederek BIOS’tan çıkın.

İlginizi Çekebilir  Yeni Başlayanlar için Kripto Para Terimler Sözlüğü

Son olarak bilgisayar aşırı gürültülü çalışıyorsa, bu fan ayarları ile ilgili olabilir. BIOS’ta “Power” menüsüne girin ve “Hardware Monitor” kısmını bulun. Burada fanla ilgili ayarları göreceksiniz. Bunları devreye soktuğunuzda bir profil seçebileceksiniz. En sessiz seçenek “Silent” modudur. PC artık dahili bileşenlerin sıcaklığına göre fan hızını ayarlayacaktır, sadece zorlayıcı bir işlem yaptığında fanların hızını artıracaktır. Değişiklikleri kaydedip BIOS’tan çıkın.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Plesk Trial Lisans Kodu