Popüler Cevap

Amerika’da üniversite eğitimi almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Amerika’da üniversite eğitimi almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Yurt dışında üniversite eğitimi düşünen bireylerin aklına ilk gelen ülke olan Amerika’da üniversite eğitiminin çeşitliliği ve şartları ele alındığında dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan olan üniversite kabul şartları ve bölüm seçimi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Amerika’da üniversite eğitimi alırken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken en önemli konu çalışma iznidir. Yasal olarak öğrenciler yalnızca üniversite kampüsünde haftada 20 saat çalışabilmektedir. Kampüs dışında iş bulmak veya çalışmak bazı istisnalar harici mümkün değildir. Öğrenciler üniversiteyi tamamladıktan sonra ise 1 senelik OPT adı altında bir çalışma iznine sahip olur. Bu çalışma izni sayesinde öğrenciler kampüs dışında rahatlıkla 1 sene boyunca çalışabilmektedir. Bazı bölüm mezunlarına bu hak 18 ay olarak verilebilmektedir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise üniversite kabul şartlarıdır. Her üniversitenin kabul şartı birbirinden farklı olabilmektedir. Başvuru yapmadan önce kabul şartlarını iyice okumak ve bunları yerine getirmek gerekmektedir. Başvuru şartlarını yerine getirmeden bir üniversiteden kabul almak mümkün değildir.

En önemli konulardan birisi üniversite seçimidir. Öğrencilerin üniversite seçerken dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri kontenjan ve yabancı öğrencilere sunulan imkanlardır. Yabancı öğrenciler için açılan bölümler ve bu bölümlerdeki kontenjanlar başvuru tarihleri arasında en iyi başvuru sahipleri arasından seçilecektir.

Yine üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri bölüm tercihidir. Bazı üniversiteler yalnızca teknik bölümler sunarken bazıları işletme alanında bölümler sunabilir. Bu bölümleri dikkatlice incelemek ve öğrencinin istediği bölüme uygun üniversite seçmek gerekmektedir. Bazı üniversiteler iki alanda eğitim sunmaktadırlar ancak işletme alanında çok başarılı bir üniversite teknik anlamda o kadar kaliteli bir eğitim vermeyebilir. Okul tercihi yapılmadan önce iyice araştırmalı ve ona göre tercih yapılmalıdır.

Kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartı her üniversite için farklı olabilir. Üniversiteler İngilizce yeterlilik sınavlarından istedikleri minimum skorları internet sitelerinde yayınlarlar. Bu skorları elde ederek bu şartı yerine getirebilirsiniz. Daha kolay bir yol olarak bilinen üniversitelerin hazırlık sınıfları veya dil okullarına giderek yine okulların belirlediği seviyelere ulaştığınızda sınavsız bir şekilde üniversiteye geçiş imkanınız bulunmaktadır.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.