Popüler Cevap

Almanya’da Tatil Günleri Eyaletlere Göre Değişiyor mu?

Her ülkenin kendine özgü milli ve dini tatil günleri bulunur. Bu tatil günleri genellikle bütün ülke çapında geçerlidir. Ancak Almanya federal bir devlettir. Yani Almanya’da 16 farklı eyalet vardır ve bu eyaletler kendi yasalarını çıkarabilir. Bu durumda da bütün Almanya’da geçerli olan tatiller olsa da her eyaletin kendine ait resmi tatil günleri de bulunur.

Bu nedenle Almanya’da yaşıyorsanız ya da Almanya’ya gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz eyaletteki tatil günlerini bilmeniz kaldığınız süre boyunca size yardımcı olacaktır. Yazımızda Almanya’daki tatil günleriyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Alman Eyaletlerinin Ortak Tatil Günleri

Farklı eyaletlerdeki tatil günlerine geçmeden önce Almanya’nın tüm eyaletlerinde aynı olan tatil günlerinden bahsedelim. Bu dini ve milli tatil günleri bütün Almanya’da aynı günde kutlanır ve bütün Alman kurumları bu günlerde kapalıdır.

2022 yılı için bu ortak tatil günlerinin listesi ise şu şekilde:

 • 1 Ocak 2022 – Yılbaşı (Neujahr)
 • 15 Nisan 2022 – Kutsal Cuma (Karfreitag)
 • 17-18 Nisan 2022 – Paskalya
 • 1 Mayıs 2022 – İşçi ve Emekçi Bayramı (Tag der Arbeit)
 • 26 Mayıs 2022 – İsa’nın Göğe Yükselişi (Christi Himmelfahrt)
 • 6 Haziran 2022 – Whitmonday (Pfingstmontag)
 • 3 Ekim 2022 – Alman Birliği Günü (Tag der Deutschen Einheit)
 • 25 – 26 Aralık 2022 – Noel Tatili

Alman Eyaletlerindeki Farklı Tatil Günleri

Yazımızın başında Almanya’nın 16 farklı eyaletten oluşan federal bir devlet olduğundan bahsettik. Doğal olarak tatil günleri de eyalet sisteminden etkileniyor.
Almanya’nın ortak tatil günleri dışında her eyalette kutlanan ve o eyaletin tatil olduğu günler bulunuyor. Bazı tatil günleri sadece tek bir eyalette geçerliyken bazı tatil günleri ise birden fazla eyalette geçerli. Aşağıda yazdığımız bazı günlerin tarihi her sene değişiyor. Bu yüzden Almanya tatil günleri için en güncel listeyi Yurtdışındayız üzerinden inceleyebiliriz.

Almanya’da eyaletlere göre değişen tatil günleri ise şu şekilde:

 • Epifani Yortusu (Heilige Drei Könige),
  Epifani Yortusu, Baden – Württemberg, Bavaria, Saxony – Anhalt eyaletlerinde geçerli olan bir tatil günüdür.
 • Kadınlar Günü (Frauentag)
  Kadınlar Günü dünya çapında kutlanan bir gün olsa da Almanya’da sadece Berlin eyaletinde tatil ilan edilmiştir. Diğer eyaletlerde tatil değildir.
 • Paskalya Pazarı (Ostersonntag)
  Bu özel gün Almanya’da sadece Brandenburg eyaletinde tatil edilmiştir.
  Hamsin Yortusu (Pfingstsonntag)
  Hamsin Yortusu, Almanya’da sadece Brandenburg eyaletinde tatildir.
 • Katolik Yortusu (Fronleichnam)
  Katolik Yortusu birçok eyalette tatil olan günlerden birisidir. Bu gün, Baden – Württemberg, Bavaria, HEsse, North Rhine – Westphalia, Rhineland – Palatinate & Saarland eyaletlerinde tatil olarak kutlanır.
 • Meryem’in Göğe Yükselişi (Maria Himmelfahrt)
  Bu günü tatil eden eyaletler Bavaria ve Saarland’dır.
 • Dünya Çocuklar Günü (Weltkindertag)
  Dünya Çocuklar Günü, Almanya’da sadece Thuringia eyaletinde tatil edilmiştir.
 • Reformasyon Günü (Reformantionstag)
  Reformasyon Günü, Almanya’da birden fazla eyalette tatil olan günlerden biri. Bu günü tatil eden eyaletler; Brandenburg, Mecklenburg – Vorpommern, Saxony, Saxony – Anhalt’dır.
 • Azizler Günü (Allerheiligen)
  Almanya’da birden fazla eyalette tatil ilan edilen günlerden biri olan Azizler Günü’nde Baden – Württemberg, Bavaria, North Rhine – Westphalia, Rhineland – Palatinate & Saarland eyaletleri tatildir.
 • Tövbe Günü (Buß – und Bettag)
  Bu gün sadece Soxony eyaletinde tatil olmuştur.

Almanya’daki Okul Tatilleri (2021 – 2022 Okul Dönemi)

Almanya’nın genelindeki bütün okulların resmi ve dini tatil günleri (Noel, Paskalya ve Alman Birliği Günü gibi) ve ayrıca yaz ile bahar tatilleri bulunur. Almanya’nın bütün eyaletlerinin tatil olduğu resmi ve dini bayramların tamamını yazımızın başında paylaşmıştık.

Almanya, eyalet sistemi ile yönetildiği için tatil günleri eyaletlere göre farklılık gösterebiliyor. Bu tatil günlerinin farklılığı okullar için de geçerli. Her eyaletin tatil dönemi diğer eyaletlerle çakışmaması için farklı tarihlerdedir. Öğrencilerin bir eğitim yılı boyunca en az 5 veya 6 farklı tatili bulunur. Okulların yaz tatilleri 1 ay sürerken bahar tatilleri ise (sonbahar ve ilkbahar) 2 hafta ve 1 hafta sürmektedir. Bunların yanında da Noel, Paskalya gibi dini tatilleri bulunmaktadır.

Yazımızda 2022 yılında Almanya’daki tatil günleri ile ilgili bilgileri kısaca anlatmaya çalıştık. Almanya tatil günlerini bilmeniz Almanya’da geçireceğiniz süre içerisinde size oldukça yardımcı olacaktır. Çünkü bu tatil günlerinde kurumlar ve bazı işletmeler kapalı olacaktır.

Bu tatil günlerinde herhangi bir kurumda işiniz olduğunda kapalı olduğu için beklemeniz gerekir. Aynı zamanda bu tatil günleri farklı kültürlerin bayramlarını nasıl kutladıklarını görme imkanı sağladığından Almanya’da bulunduğunuz süreyi eğlenceli ve unutulmaz bir hale getirebilir. Almanya’daki tatil günlerinin yanı sıra bu ülkede yaşamak, eğitim görmek ve çalışmak gibi farklı konularda bilgi sahibi olmak istersiniz Yurtdışındayız internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.