Popüler Cevap

Afrika’daki En Tehlikeli Hayvan Hangisidir?

Afrika'daki En Tehlikeli Hayvan Hangisidir?

Bu soruyu, zehirli yılan ve böcekleri bir tarafa bırakıp Afrika’ya özgü büyük memelilere odaklanarak cevaplayacaksak su aygırlarının insanlar için en tehlikelisi olduğunu söyleyebiliriz. Büyük memeliler tarafından öldürülen insanların sayısına bakıldığında en yüksek ölüm oranlarının su aygırlarının saldırısında ortaya çıktığı görüldü. Üstelik et yemeyi seven bir tür bile değil. Öyleyse onları bu kadar tehlikeli yapan nedir?

Son derece büyük olup huysuzluklarıyla tanınan su aygırları hem karada hem de denizde çok hızlılar. Tek bir ısırığıyla koca memelileri anında öldürebilecek kadar güçlü bir çene yapısı ve dev gibi dişlere de sahip olduğundan, genelde saldırılarından canlı kurtulmak mümkün olmuyor.

Su aygırları, insanların kendilerine fazla yaklaşmasından hoşlanmıyor, bundan büyük rahatsızlık duyuyorlar. Zaten kısa sürede “sinirlenebiliyor” olmasıyla ünlü olan bu tür, böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden saldırıya hazır hale geçiyor. Biraz daha yaklaşmak, o kocaman dişlerin tadına bakmaya razı olmak demek.

İlginizi Çekebilir  Atlar Nasıl Ayakta Uyuyabiliyor?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.