Popüler Cevap

1 Günlük Diyet Listesi Hazırlama

1 Günlük Diyet Listesi Hazırlama

1 günlük diyet listesi hazırlayarak kendinize özgün ve yaratıcı öğünler oluşturabilirsiniz. Sizlerle 1 günlük diyet listesi hazırlarken izlemeniz gereken adımları paylaşacağız.

1 Günlük Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

1 günlük diyet listesi hazırlarken sizin için en ideal diyet listesini oluşturmanız için uymanız gereken birtakım kurallar ve izlemeniz gereken adımlar vardır. Bu adımlar şu şekildedir:

  1. Öncelikle Günlük Olarak Almanız Gereken Kaloriyi Hesaplayın

1 günlük diyet listesi hazırlarken pek çok kişinin dikkatinden kaçırdığı en önemli nokta kalorisi hesaplanmış tek bir diyet programının uygulanılmaya çalışılmasıdır. Oysaki, herkesin günlük alması gereken kalori, günlük alması gereken besin ve mineraller, günlük harcadıkları enerji birbirinden farklıdır. Dolayısıyla tek bir kalori üzerinden hesaplanan diyetler sizin için ideal bir diyet olmayacaktır. Her zaman 1 günlük diyet listesi hazırlarken günlük almanız gereken minimum kaloriyi, diğer adı ile günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın. Ve her zaman bu kalorinin altına düşmeyen kaloride diyet listeleri hazırlayın.

  1. Kilo Vermek İstediğiniz Süreye Göre Günlük Alacağınız Kaloriyi Belirleyin

1 günlük diyet listesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ne kadar sürede kilo vermek istediğinize bağlı olarak kendinize bir ortalama kalori belirlemek olmalıdır. Her zaman günlük almanız gereken minimum kaloriyi belirlerken bir taraftan da günlük yaktığınız ortalama kaloriyi hesaplayın ve diyetinizin kalorisini bu iki kalori değerinin arasında bir değer olarak belirleyin. Eğer uzun vadede kilo vermek istiyorsanız çok sıkı bir diyet yapmadan günlük yaktığınız kalori ihtiyacının biraz altında 1 günlük diyet listesi oluşturmanız ve haftada birkaç gün etkili bir egzersiz yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

Size güzel bir bilgi vermek istiyorum bu arada Diyet listesi için hemen tıklayıp bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz yine aynı sitede Diyet yemekleri sayfasını da inceleyebilirsiniz.

  1. Belirlediğiniz Kaloriyi Öğün ve Ara Öğünlere Bölün

Sizinle paylaştığımız 2. Adımda günlük alacağınız ortalama kaloriyi hesapladıktan sonra 1 günlük diyet listesi oluştururken bu değeri gün içerisinde alacağınız öğün ve ara öğünlere bölün. Eğer ara öğün kullanmayacaksanız bu kalori değerini 3 öğüne; ara öğün kullanacaksanız ara öğünlerde alacağınız kaloriyi hesapladıktan sonra bu değeri günlük alacağınız değerden çıkartarak ve daha sonra kalan değerleri öğün sayısına bölerek öğünlerde almanız gereken ortalama kalori değerini hesaplayın.

1 Günlük Diyet Listesi Örneği

Aşağıda sizinle örnek bir 1 günlük diyet listesi paylaşacağız:

  • Sabah: 2 yumurta beyazı ve 1 yumurta sarısı ile hazırlanmış sebzeli omlet, bir bardak şekersiz çay, bir porsiyon peynir, domates ve salatalık
  • Ara Öğün: 1 bardak süt ve bir porsiyon meyve
  • Öğle: Izgara tavuk, bir porsiyon esmer pirinç, bol yeşillikli salata
  • Ara Öğün: 2 diyet bisküvi ve 1 bardak bitki çayı
  • Akşam: Bir porsiyon ızgara köfte, söğüş salata, 1 porsiyon mercimek çorbası ve 1 porsiyon yoğurt

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.