Popüler Cevap

TOKİ Nedir?

TOKİ Nedir?

Ülkemizin neredeyse bütün il ve ilçelerinde orta ve dar gelirli vatandaşlar için konut projeleri yapılmaktadır. Devlet tarafından kurulan ve açılımı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olan TOKİ ilk kez 1984 yılında Turgut Özal’ın talimatıyla kurulmuştur. Ancak o dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı bu alana istenilen mali kaynak aktarılamamıştır. 2002 yılına kadar toplamda sadece 43.145 bina inşa edilmiştir. Sonraki yıllarda kentsel dönüşüm ve planlı konut seferberliği projeleri ile birlikte kurum çok büyük bir atağa kalkmıştır.

Bunun haricinde konut inşasıyla kalınmayıp, yurt, okul, cami, kütüphane, stadyum, üniversite gibi daha birçok alanda da inşaat görevleri üstlenilmiştir. 2023 yılına kadar 1 milyon kişinin konut sahibi yapılması hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar neticesindeki inşaat artışını bu rakamdan da düşünebilirsiniz. Ancak her isteyen TOKİ inşaatında ev alamaz. Ev almak isteyenlerin belirli şartları taşıması gerekmektedir.

TOKİ Projeleri İle Ev Nasıl Alınır?

Devlet tarafından kurulan ve orta gelirli vatandaşlar ile dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için hizmete sunulan TOKİ Projeleri kapsamında ev almak için bazı şartları taşımak gerekir. Bu şartların en başında ise;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Ev almayı düşündüğünüz bölgede en az bir yıldır ikamet ediyor olmanız gereklidir,
  • Daha öncesinde aynı ya da başka bir ilden TOKİ üzerinden konut almamış olmanız gerekiyor,
  • Üzerinize ait herhangi bir mal varlığı bulunmamalıdır,
  • Aylık net kazancınız 2.600 TL’yi geçmemelidir.

Bu şartlardan bir kısmı zaman içerisinde kurum tarafından değiştirilip, güncellenmeye tabi tutulabilir. Bunun yetkisi ilgili kurumda olup, bu hakkını kullanabilir.

TOKİ Konut Projeleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurum hemen her ilde birbirinden farklı konut projelerine imza atmaktadır. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği TOKİ konut projeleri için oldukça fazla başvuru yapılmaktadır. En son sunulan 11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2019-2023 döneminde TOKİ aracılığıyla 280.000 konut yapılması ve teslim edilmesi hedefleniyor. Yeni plan çerçevesinde vatandaşlar 388 TL’den başlayan taksitlerle konut sahibi olacak. Yapılacak olan konutların yeri ve tarihi ise daha tam net olarak açıklanmadı.

https://www.evalmakistiyorum.com/toki/


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Plesk Trial Lisans Kodu